آگوست 02

آدیپیک اسید

آدیپیک اسید یک ترکیب آلی بی‌بو به شکل پودر به رنگ سفید است که به صورت طبیعی در چغندر قند یافت می‌شود. این ترکیب اسیدی کننده، طعم‌دهنده و اندکی قابل حل در آب است و از مخلوطی از سیکلو هگزانول و سیکلو هگزانون که روغن KA نامیده می‌شود به دست می‌آید. این اسید یکی از مهم‌ترین مونومر‌ها در صنعت پلیمر است که برای تولید پلیمر‌های دیگر مانند پلی‌اورتان‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ترکیب در انسان و در ارگان‌های کبد و کلیه و نیز در مایعات بیولوژیکی مانند خون، بزاق و ادرار نیز وجود دارد.

آدیپیک اسید دارای فرمول شیمیایی (C6H10O4) است و در رده اسید‌های چرب زنجیره متوسط قرار می‌گیرد. این محصول با نام‌های دیگری نظیر هگزاندیوئیک اسید، آدیپینیک اسید، آسیفلوکتین و … نیز شناخته می‌شود و از نظر صنعتی مهمترین دی کربوکسیلیک اسید است. از این ترکیب آلی می‌توان به عنوان مونومری پرکاربرد در صنعت پلیمر استفاده کرد. بطوریکه بیش از 90 درصد آدیپیک اسید تولیدی در ساخت نایلون به کار می‌رود. همچنین این ترکیب بی‌نظیر در تولید دستمال کاغذی، کارتن‌ها، دارو، شوینده‌ها، صنعت سنتز و ساخت پلیمر، صنعت رنگ و رزین، الکترولیت‌های باتری، محافظت از شیشه، دباغی پوست، صنایع نظامی و به عنوان مواد شیمیایی آزمایشگاهی استفاده می‌شود.

آدیپیک اسید در صنایع غذایی نیز به عنوان طعم‌دهنده و شیرین‌کننده آب میوه و ژلاتین کاربرد فراوانی دارد. علاوه بر آن این ترکیب به عنوان اسید اصلی در نوشیدنی‌ها اضافه شده و باعث گازدار شدن آنها می‌شود. حضور این اسید در داروها نیز منجر به آزاد شدن دارو در بدن در یک بازه زمانی طولانی مدت می‌شود و از تاثیر آنی آن و آسیب به معده جلوگیری می‌کند. از این ماده در تولید قرص‌های آنتی اسید نیز که برای التیام سوزش معده استفاده می‌شوند، به عنوان یک طعم‌دهنده استفاده می‌شود. همچنین از این ترکیب به دلیل مقاومت مناسب و پایداری بالا در مقابل خوردگی در کمپرسورها و نیز موتورهای جت و اتومبیل بهره می‌برند.

آدیپیک اسید

جدول آنالیز Adipic Acid

NO. Items Specification Result Method
1 Apperance Powder White Crystal Visual
2 Purity / % ≥ 99.80 99.85 SH/T1499.1-2012
3 Melt Point / °C ≥ 152.0 152.0 GB/T617
4 Color, Alpha ≤ 5 0.8 SH/T1499.3
5 Water / % ≤ 0.2 0.146 GB/T6283
6 Ash / (mg/kg) ≤ 4 1.0 SH/T1499.4
7 Iron / (mg/kg) ≤ 0.4 0.14 SH/T1499.5
8 Nitric Acid / (mg/kg) ≤ 3 0.43 SH/T1499.7
دانلود نسخه PDF جدول آنالیز

خرید آدیپیک اسید

این محصول توسط شرکت‌ها مختلف و با ظرفیت‌های متنوعی عرضه می‌شود. برخی از نمونه‌های عرضه شده توسط احرار شیمی عبارتند از:

  • کیسه 25 کیلویی

امکان خرید جزئی با هر ظرفیتی ممکن است.

در صورت نیاز می‌توانید نمونه محصول را به صورت رایگان دریافت کنید. (تست محصول)

برای استعلام موجودی و دریافت قیمت با ما تماس بگیرید.

تماس با ما

دیدگاه نوشتن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *