آگوست 03

ادتا 2 سدیم

اتیلن دی آمین تترا استیک اسید که به صورت اختصاری آن را EDTA می‌نامند، یک عامل کی‌لیت‌ساز است که برای رفع سمیت ناشی از فلزات سنگین به کار می‌رود. یون‌های کلسیم و منیزیم موجود در آب باعث سختی آن می‌شوند، رسوب این یون‌ها چه در بدن و چه در تجهیزات مختلف باعث به وجود آمدن مشکلات عدیده‌ای می‌شود. یکی از راه‌های از بین بردن این سختی استفاده از ادتا است. در حضور این ترکیب یون‌های فلزی مانند کلسیم و منیزیم رسوب می‌کنند و آب نرم شده و علاوه بر آن، از خوردگی تجهیزات نیز جلوگیری می‌شود. به همین دلیل در اکثر شوینده‌ها از این ماده استفاده می‌کنند. ادتا حلالیت خوبی در آب دارد و بدون رنگ است و به اشکال مختلفی عرضه می‌شوند. البته ادتا 2 سدیم و ادتا 4 سدیم شکل‌هایی از این ماده هستند که بیشترین میزان تقاضا را دارند.

ادتا 2 سدیم

ادتا 2 سدیم یا اتیلن دی آمین تترا استیک اسید دی سدیم دارای فرمول شیمیایی (C10H14N2Na2O8) و از خانواده آمینوپلی کربوکسیلیک اسیدها است. این ماده از ترکیبات کلاته کننده است که می‌تواند یون‌های فلزی مانند کلسیم را کمپلکس کند. به همین دلیل در شوینده‌ها و فرایندهای تصفیه آب استفاده می‌شود. در صنعت نساجی ضمن گرفتن یون‌ها، از ایجاد ناخالصی در رنگ‌های سنتز شده جلوگیری کرده و مانع از تغییر رنگ آنها می‌شود.

ادتا 2 سدیم توانایی ترکیب شدن به صورت استوکیومتری با تمام فلزات جدول تناوبی را دارد و در ترکیب با یون‌های دو ظرفیتی و یا سه ظرفیتی تشکیل یک کلات خنثی و یا آنیونی می‌دهد. این کلاته شدن از واکنش فلز با آنیون‌های دیگر جلوگیری نموده و حلالیت فلز را به شدت افزایش می‌دهد. به همین دلیل این ماده برای درمان مسمومیت با سرب و آسیب مغزی ناشی از این مسمومیت، درمان مسمومیت با فلزات رادیواکتیو همانند توریوم، اورانیوم و استرانسیوم، حذف مس در بیماران مبتلا به بیماری ویلسون و کاهش میزان کلسیم در بدن افرادی که دارای کلسیم بالایی هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد. در دندان‌پزشکی هم هنگام خالی کردن ریشه دندان مقداری از مواد مورد استفاده به جا می‌ماند. دندانپزشکان برای بیرون آوردن این مواد اضافی از EDTA 2 Na استفاده می‌کنند.

ادتا 2 سدیم

جدول آنالیز Disodium EDTA

NO. Characteristics Specifications
1 Assay 99.0-101.0%
2 Cyanide (CN) ≤ 0.001%
3 Heavy Metals (as Pb) ≤ 0.001%
4 Nitrilotriacetic acid (HPLC) ≤ 0.1%
5 pH 4-5 (20 ͦ C, 5%)
6 mp 248 ͦ C (dec.)(lit.)
7 Chloride (Cl-) ≤ 100 mg/kg
8 As ≤1 mg/kg
9 Ca In accordance
10 Fe ≤ 10 mg/kg
11 Pb ≤ 10 mg/kg
12 Sulfate ≤ 500 mg/kg
دانلود نسخه PDF جدول آنالیز

خرید ادتا 2 سدیم

این محصول توسط شرکت‌ها مختلف و با ظرفیت‌های متنوعی عرضه می‌شود. برخی از نمونه‌های عرضه شده توسط احرار شیمی عبارتند از:

  • برند دلفین چین
  • برند hsh آلمان

امکان خرید جزئی با هر ظرفیتی ممکن است.

در صورت نیاز می‌توانید نمونه محصول را به صورت رایگان دریافت کنید. (تست محصول)

برای استعلام موجودی و دریافت قیمت با ما تماس بگیرید.

تماس با ما

دیدگاه نوشتن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *