محصولات
ژوئن 25

اسید کرومیک

اسید کرومیک ترکیبی بی‌بو به شکل جامد پودری به رنگ قرمز تیره یا ارغوانی است. این ماده از نظر خواص اسیدی شباهت زیادی به اسید سولفوریک دارد و هر دو در دسته اسیدهای قوی قرار می‌گیرند. به طور کل به مجموعه‌ای از ترکیبات تولید شده با فرآیند اسیدی شدن محلولهای حاوی کرومات و آنیونهای دی کرومات یا حل شدن تری اکسید کروم در اسید سولفوریک، اسید کرومیک گفته می‌شود. همچنین هر آنچه با عنصر کروم ترکیب شود اصطلاحا کرومیک نامیده می‌شود.

اسید کرومیک یا دی هیدروکسی کروم دارای فرمول شیمیایی (H2CrO4) است و از عناصر کروم، اکسیژن و هیدروژن تشکیل شده است. این ترکیب حاوی کروم شش ظرفیتی است که به دلیل پتانسیل ردوکس بالا از اتم کروم سمی‌تر است. این ماده یک اکسیدکننده قوی است که برای اکسیداسیون بسیاری از ترکیبات آلی از جمله الکل مورد استفاده قرار می‌گیرد و در آبکاری با کروم، حکاکی، قلم‌زنی، رنگ‌آمیزی چوب، برنزه کردن و در لعابهای سرامیکی و تولید شیشه‌های رنگی نیز استفاده می‌شود. در شیمی آلی از محلول‌های رقیق این اسید برای اکسیداسیون الکل‌های اولیه یا ثانویه جهت سنتز آلدهیدها و کتونهای مربوطه استفاده می‌شود. ولی گروه‌های الکل سوم تحت تاثیر این ماده قرار نمی‌گیرند.

اسید کرومیک در آبکاری برای تشکیل پوشش سخت و مقاوم در برابر خوردگی استفاده می‌شود. همچنین به عنوان نگهدارنده چوب در سازه‌های چوبی مورد استفاده در فضای باز به منظور جلوگیری از آسیب و محافظت در برابر پوسیدگی و حشرات کاربرد دارد. در برخی از فرایندهای عکاسی نیز به جهت توسعه و تثبیت تصاویر روی فیلم‌ها از این اسید استفاده می‌شود. از دیگر کاربردهای این ماده می‌توان به تمیزکردن و حکاکی فلزات، سرامیک‌ها و شیشه‌ها، کاتالیزور در فرآیندهای شیمیایی، دباغی در صنعت چرم، تولید خمیر و کاغذ، ساخت رنگدانه‌ها و رنگ‌ها، تمیزکردن و نگهداری ظروف شیشه‌ای آزمایشگاهی اشاره کرد.

اسید کرومیک

خرید اسید کرومیک

این محصول توسط شرکت‌ها مختلف و با ظرفیت‌های متنوعی عرضه می‌شود. برخی از نمونه‌های عرضه شده توسط احرار شیمی عبارتند از:

  • کیسه 25 کیلویی

امکان خرید جزئی با هر ظرفیتی ممکن است.

در صورت نیاز می‌توانید نمونه محصول را به صورت رایگان دریافت کنید. (تست محصول)

برای استعلام موجودی و دریافت قیمت با ما تماس بگیرید.

تماس با ما

دیدگاه نوشتن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *