اکتبر 15

اکسید آهن

اکسید آهن یک کمپلکس شیمیایی است که از ترکیب آهن و اکسیژن به وجود می‌آید و نام متداول آن زنگ آهن است. این ماده معمولا در جاهایی که لوله‌های آهنی در معرض رطوبت قرار می‌گیرند، به وفور مشاهده می‌شود. هر چند این ماده در برخی موارد ممکن است مشکلاتی را ایجاد کند، اما اگر در جای خود مورد استفاده قرار گیرد، بسیار مفید و کارآمد خواهد بود.

اکسید آهن مقاومت بالایی در برابر تغییر رنگ در مقابل نور خورشید دارد. آن‌ها همچنین در شرایط محیطی معمولی، پایداری بالایی دارند. دیگر خاصیت رنگ‌دانه‌های اکسید آهن این است که به دلیل اندازه کوچکشان که ده برابر از ذرات سیمان کوچک‌تر هستند، به‌خوبی در شبکه سیمان جای می‌گیرند. دلیل یکنواختی سطوح بتنی و سیمانی که با این رنگ‌ها پوشش داده‌شده‌اند نیز همین است. به هر حال انسان توانسته از این روند طبیعی به سود خود بهره برده و از ماده تولید شده در رفع بسیاری از نیازهای خود استفاده کند.

امروزه اکسید آهن بخشی از زندگی ماست. این ماده در صنایع مختلفی مانند تولید رنگ‌دانه‌های معدنی، تولید هموگلوبین، صنعت بتن و ساختمان، صنایع آرایشی و بهداشتی، صنایع پلاستیک و رنگ، لوازم تحریر، پالایشگاه‌ها، دکل‌های حفاری، به عنوان نانو ذرات در اسکن MRI، کوره‌های ریخته‌گری، داروسازی و … کاربرد دارد.

انواع اکسید آهن

اکسید آهن انواع مختلفی دارد که اصلی‌ترین آنها اکسید آهن قرمز، زرد و سیاه است.

اکسید آهن قرمز

اکسید آهن قرمز رایج‌ترین نوع اکسید آهن است و بیشترین درصد آهن را در ترکیب شیمیایی خود دارد. اکسید آهن قرمز غیر سمی، غیرقابل اشتعال، دارای ذرات بسیار ریز و با استحکام رنگ بالا است. یکی از ویژگی‌های اصلی اکسید آهن قرمز، فرومغناطیس بودن آن است. این خاصیت باعث می‌شود که این رنگ‌دانه، بدون نیاز به حضور در یک میدان مغناطیسی، خودش به‌صورت یک آهن‌ربا عمل کند. صنعت ساختمان بیشترین استفاده را از این رنگ‌دانه می‌کند. رنگ‌آمیزی سنگ‌فرش خیابان‌ها، کاشی‌ها و انواع بتن نیز با استفاده از این رنگ‌دانه امکان‌پذیر است.

اکسید آهن زرد

اکسید آهن زرد دارای خلوص بالای آهن (در حدود 85 درصد) و ریزترین ذرات نسبت به انواع دیگر است. قدرت پنهان‌کنندگی بالا، جذب نور ماوراءبنفش و درصد پایین فلزات سنگین از ویژگی‌های این رنگ‌دانه است که موارد مصرفی مشابه رنگ‌دانه قرمز دارد.

اکسید آهن سیاه

اکسید آهن سیاه خاصیت ضد خوردگی بالا و قدرت رسانایی الکتریکی بسیار قوی دارد. از اکسید آهن سیاه به‌عنوان منبع آهن در کاربردهای سرامیکی به ویژه در مکان‌هایی که به رنگ سیاه خام نیاز حیاتی وجود دارد، استفاده می‌شود. تفاوت اصلی این ماده با اکسید آهن قرمز در خاصیت مغناطیسی آن است که باعث می‌شود به آن فری مغناطیس گفته شود. از این اکسید در طیف گسترده‌ای از مواد غیر سرامیکی نیز استفاده می‌شود. لوازم خانگی و پوشش سازه‌های شهری فولادی مانند پل‌ها از جمله این مصارف هستند.

اکسید آهن

خرید اکسید آهن

اکسید آهن توسط شرکت‌ها مختلف و با ظرفیت‌های متنوعی عرضه می‌شود. برخی از نمونه‌های عرضه شده توسط احرار شیمی عبارتند از:

  • اکسید آهن سیاه
  • اکسید آهن قرمز
  • اکسید آهن زرد

امکان خرید جزئی با هر ظرفیتی ممکن است.

در صورت نیاز می‌توانید نمونه محصول را به صورت رایگان دریافت کنید. (تست محصول)

برای استعلام موجودی و دریافت قیمت با ما تماس بگیرید.

تماس با ما

دیدگاه نوشتن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *