نوامبر 10

تالک

تالک (Talc) یک کانی منیزیم‌دار از جنس سیلیکات و نرم‌ترین ماده معدنی شناخته شده در طبیعت است. این کانی عمدتا ناخالصی‌هایی همراه خود دارد که البته کانی خالص آن هم در طبیعت وجود دارد، اما بسیار کمیاب و نادر است. ناخالصی‌های همراه تالک معمولا اکسید منگنز، کوارتز، کربن و آهن هستند و به دلیل دانسیته بالا و ضعیف بودن پیوند مولکولی چرب، لیز و نرم است. رنگ تالک در حالت کلوخه ممکن است خاکستری یا سبز باشد، ولی به حالت پودری و خالص دارای رنگ سفید درخشان است. مهم‌ترین خصوصیت این ماده عدم تاثیرپذیری از لحاظ شیمیایی است. بالا بودن حرارت ویژه تالک باعث دیر گداز بودن آن می‌شود. جلای بسیار خوب، لمس چرب، قدرت هدایت الکتریکی پایین، عایق‌پذیری بالا، قدرت جذب‌کنندگی روغن و خاصیت ضد چسبندگی از ویژگی‌های فیزیکی این ماده منحصربفرد می‌باشد.

کاربردهای تالک

تالک با نام‌های دیگری همچون سنگ صابون، منیزیم سیلیکات مونو هیدرات و تالکوم نیز شناخته می‌شود. ساختار این ماده به گونه‌ای است که پیوندهای بین مولکولی ضعیفی دارد. به همین علت ممکن است برخی از اتم‌ها در ساختار آن جای گیرند و منجر به تشکیل ماده‌ای جدید شوند. به عنوان مثال اتم‌های آهن می‌توانند جایگزین اتم‌های منیزیم شده و منجر به تشکیل مینسوتوئیت شود و یا اتم‌های آلومینیوم جایگزین اتم‌های منیزیم شوند و منجر به تشکیل پیروفیلیت شود. این پودر به دلیل این ویژگی و همچنین دانسیته بسیار بالا در صنعت ساخت و تولید لوازم آرایش و تولید محصولاتی مانند پودرهای کمک‌های اولیه، مواد آرایشی و بهداشتی، صابون‌ها، شوینده‌های صورت و بدن و پودر بچه استفاده گسترده‌ای دارد.

تالک در صنعت رنگ‌سازی به عنوان گسترش‌دهنده رنگ‌ها و پوشش محافظ برای دوام خارجی و جلوگیری از خوردگی و ترک نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین در سرامیک‌سازی با سیلیکات زیرکونیوم و آلومینا ترکیب می‌شود و باعث افزایش روشنایی و مقاومت مکانیکی کاشی‌ها می‌شود. ذرات تالک باعث کاهش جذب رطوبت و جلوگیری از تشکیل پل‌های هیدرات می‌شوند. به همین دلیل در کشاورزی نیز به عنوان عامل آنتی‌کیکینگ در انواع کود‌های نیترات آمونیوم مورد استفاده قرار می‌گیرند. زیرا دوره‌های طولانی‌تری را برای ذخیره‌سازی کودها امکان‌پذیر می‌سازند. از دیگر کاربردهای این پودر می‌توان به استفاده در تولید کاغذ به عنوان صاف‌کننده و روشن‌کننده، ساخت پلاستیک و مواد پر کننده، در تولید منسوجات، جوهر چاپ و حشره‌کش‌ها اشاره کرد.

تالک

خرید تالک

این محصول توسط شرکت‌ها مختلف و با ظرفیت‌های متنوعی عرضه می‌شود. برخی از نمونه‌های عرضه شده توسط احرار شیمی عبارتند از:

  • کیسه 25 کیلویی

امکان خرید جزئی با هر ظرفیتی ممکن است.

در صورت نیاز می‌توانید نمونه محصول را به صورت رایگان دریافت کنید. (تست محصول)

برای استعلام موجودی و دریافت قیمت با ما تماس بگیرید.

تماس با ما

دیدگاه نوشتن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *