مارس 13

زایلین

زایلین مایعی بی‌رنگ با بوی معطر، قابل اشتعال، نامحلول در آب و دارای چگالی کمتری نسبت به آب می‌باشد. این ماده یک هیدروکربن آروماتیک است که از سه ایزومر متمایز پارازایلن، ارتوزایلن و متازایلن تشکیل شده است و همه این ایزومرها مفید تشخیص داده شده‌اند. هرکدام از این سه ترکیب دارای یک حلقه بنزن مرکزی با دو گروه متیل متصل و فرمول تجربی یکسان (C8H10) هستند. این ماده اولین بار در سال 1850 توسط شیمیدان فرانسوی آگوسته کاهورس (Auguste Cahours) کشف و نام‌گذاری شد.

زایلین با نام‌های دیگری نظیر زایلن یا زایلول نیز شناخته می‌شود. این ماده به عنوان بخشی از آروماتیک‌های BTX از طریق فرآیندهایی همچون اصلاح کاتالیزوری (ریفرمینگ کاتالیستی) و همچنین کربنیزه کردن زغال‌سنگ در تولید سوخت کک به دست می‌آید. همچنین به صورت صنعتی از متیلاسیون تولوئن و بنزن تولید می‌شوند.

زایلین به عنوان یکی از رایج‌ترین مواد شیمیایی مورد استفاده در صنعت، به طور معمول در جوهر، لاستیک، لاک‌ها، چسب‌ها، سوخت جت، بنزین، سموم دفع آفات، عطرها، دارویی و … یافت می‌شود. از جمله بسیاری از کاربردهای دیگر آن می‌توان به استفاده به عنوان حلال و تمیز کننده برای درزگیرهای ضد آکریلیک و ضد بتونی، نازک‌کننده رنگ و ماده انتقال‌دهنده مواد چاپی اشاره کرد. ایزومرهای مختلف زایلن نیز به عنوان پیش ماده برای پارچه پلی‌استر، گاز اشک‌آور و سایر مواد شیمیایی استفاده می‌شود.

زایلین

جدول آنالیز Xylene

NO. Property Unit Test Method Value
1 Appearance VISUAL Clear, Free of Haze/ Sediment
2 Density @(15.6 °C) gr/cm3 ASTM D-4052 TO BE REPORTED
3 Color, pt-Co Scale ASTM D-1209 10 max
4 Acid Wash Color ASTM D-848 6 max
5 Acidity Mgr NaOH/ 100 ml ASTM D-847 NO Free Acid
6 Copper Corrosion ASTM D-849 No. 1a
دانلود نسخه PDF جدول آنالیز

خرید زایلین

این محصول توسط شرکت‌ها مختلف و با ظرفیت‌های متنوعی عرضه می‌شود. برخی از نمونه‌های عرضه شده توسط احرار شیمی عبارتند از:

  • بشکه 220 لیتری

امکان خرید جزئی با هر ظرفیتی ممکن است.

در صورت نیاز می‌توانید نمونه محصول را به صورت رایگان دریافت کنید. (تست محصول)

برای استعلام موجودی و دریافت قیمت با ما تماس بگیرید.

تماس با ما

دیدگاه نوشتن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *