محصولات
آوریل 05

فروسیانید سدیم (سیانور زرد سدیم)

فروسیانید سدیم ترکیبی به شکل پودری بلوری زرد رنگ و بی‌بو است که با آب مخلوط می‌شود اما در الکل نامحلول است. این ماده عمدتا به عنوان یک عامل ضد چسبندگی یا آنتی کیک استفاده می‌شود. به همین دلیل اغلب به نمک‌های خوراکی افزوده می‌شود تا از کلوخه شدن آنها جلوگیری شود و اطمینان حاصل شود که به آرامی از طریق نمکدان پخش می‌شوند. کمپلکس‌های فروسیانید به دلیل پیوند قوی بین آهن و سیانید پایدار و عملا غیر سمی هستند. با این حال قرار گرفتن آن در معرض اسید یا نور UV می‌تواند به تولید گاز سیانید هیدروژن بسیار سمی منجر شود. لازم است بدانید در مواقع اورژانسی در مسمومیت با سیانید، فروسیانید سدیم می‌تواند به عنوان پادزهر عمل کند. این ماده با یون‌های سیانید واکنش نشان می‌دهد تا ترکیبی کمتر سمی ایجاد کند.

فروسیانید سدیم یا سیانور زرد سدیم دارای فرمول شیمیایی (Na4FeC6N6) است و در مقیاس صنعتی از واکنش سیانید هیدروژن با کلرید آهن و هیدروکسید کلسیم تولید می‌شود. هنگامی که این ماده با نمک آهن(III) ترکیب می‌شود، به رنگدانه‌های آبی تیره‌ای معروف به آبی پروسی تبدیل می‌شود. این رنگدانه‌ها در بسیاری از کاربردها، از جمله به عنوان یک پایدارکننده در پوشش میله‌های جوشکاری و در جوهرها و رنگ‌ها استفاده می‌شوند. علاوه بر آن سیانور زرد سدیم در صنعت نفت برای حذف مرکاپتان‌ها که ترکیبات آلی حاوی گوگرد هستند و در تصفیه فاضلاب به عنوان یک عامل رسوب‌کننده برای حذف فلزات سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فروسیانید سدیم در فرآیند گالوانیزاسیون برای ارائه پوشش محافظ به محصولات فولادی و آهنی نیز استفاده می‌شود و آنها را از زنگ‌زدگی و خوردگی محافظت می‌کند. این ماده به سطح فولاد نفوذ کرده و یک لایه سخت از کاربید آهن ایجاد می‌کند. همچنین در صنعت نساجی و در فرآیند رنگرزی در تولید رنگ نیلی برای جین کاربرد دارد. در عکاسی نیز به عنوان یک عامل کاهنده و توسعه‌دهنده استفاده می‌شود و نقش مهمی در پردازش تصویر ایفا می‌کند.

فروسیانید سدیم

خرید فروسیانید سدیم

این محصول توسط شرکت‌ها مختلف و با ظرفیت‌های متنوعی عرضه می‌شود. برخی از نمونه‌های عرضه شده توسط احرار شیمی عبارتند از:

  • کیسه 25 کیلویی

امکان خرید جزئی با هر ظرفیتی ممکن است.

در صورت نیاز می‌توانید نمونه محصول را به صورت رایگان دریافت کنید. (تست محصول)

برای استعلام موجودی و دریافت قیمت با ما تماس بگیرید.

تماس با ما

دیدگاه نوشتن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *