محصولات
آگوست 02

پروپیونات سدیم

پروپیونات سدیم یک ترکیب آلی به شکل پودرهای سفید رنگ است. این ماده که نمک سدیم اسید پروپیونیک است، جاذب رطوبت بوده و در هوای مرطوب با جذب رطوبت موجود در هوا به حالت مایع تبدیل می‌شود. با توجه این ویژگی انحلال‌پذیری بسیار خوبی در آب دارد. این ترکیب طی فرایند تجزیه شیمیایی قند صورت می‌گیرد. همچنین با متابولیزاسیون اسیدهای چرب خاص و همچنین امینو اسیدها به صورت طبیعی در بدن تولید می‌شود. تولید شیمیایی این ترکیب نیز با واکنش میان اسید پروپیونیک و کربنات سدیم و یا هیدروکسید سدیم یا سود پرک امکان‌پذیر است.

پروپیونات سدیم دارای نام‌های تجاری دیگری نظیر ناپروپیون (Napropion) نیز است و فرمول شیمیایی آن (C3H5NaO2) می‌باشد. مهم‌ترین و رایج‌ترین کاربرد این ماده در صنایع مواد غذایی به عنوان نگهدارنده است. این ترکیب پس از تفکیک و ترکیب با آب، اسید پروپیونیک را تولید می‌کند. این اسید پروپیونیک تولیدی می‌تواند به دیواره سلولی عوامل بیگانه نفود کند و میزان pH داخل آنها را بکاهد. این کار سبب مهار رشد قارچ‌ها و میکروارگانیسم‌ها می‌شود. بر همین اساس این ترکیب یک نگهدارنده مناسب برای مواد غذایی به خصوص در کالاهای پخته شده و محصولات حساس به فساد می‌باشد. این ماده در نوشیدنی‌های غیر الکلی، پنیرها، ژلاتین، پودینگ، مربا و ژله‌ها نیز یافت می‌شود. همچنین در محصولات گوشتی و آب‌نبات‌های نرم نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد تا مانع از رشد کپک و سایر میکروب‌ها شود.

پروپیونات سدیم به دلیل جلوگیری از رشد میکرو ارگانیسم‌های ناخواسته در فرایند تخمیر نان، نقشی مانند خمیرمایه برای تولید خمیر نان و انواع شیرینی‌جات دارد. البته از این ماده عمدتا برای جلوگیری از ظهور کپک در نانوایی استفاده می‌شود. تحقیقات دانشگاه هاروارد نشان می‌دهد که پروپیونات به طور کلی به عنوان یک ترکیب بی‌خطر (GRAS) می‌تواند به عنوان نگهدارنده به مواد غذایی مختلف افزوده شود. هر چند احتمال داده می‌شود که این ماده در افزایش چاقی و دیابت نقش داشته باشد.

پروپیونات سدیم

جدول آنالیز Sodium Propionate

NO. Items Specification Result
1 Appearance White Powder White Powder
2 Assay (on dry basis) 99.0%~100.5% 99.5%
3 Loss on drying 1.0% max 0.6%
4 Alkalinity Test Passed Test Passed Test
5 Arsenic (As) 0.0003% max < 0.0003%
6 Iron (as Fe) 0.0003% max < 0.0003%
7 Heavy Metals (as Pb) 0.0004% max < 0.0004%
دانلود نسخه PDF جدول آنالیز

خرید پروپیونات سدیم

این محصول توسط شرکت‌ها مختلف و با ظرفیت‌های متنوعی عرضه می‌شود. برخی از نمونه‌های عرضه شده توسط احرار شیمی عبارتند از:

  • کیسه 25 کیلویی

امکان خرید جزئی با هر ظرفیتی ممکن است.

در صورت نیاز می‌توانید نمونه محصول را به صورت رایگان دریافت کنید. (تست محصول)

برای استعلام موجودی و دریافت قیمت با ما تماس بگیرید.

تماس با ما

دیدگاه نوشتن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *