محصولات
ژوئن 27

ایزوپروپیل الکل

ایزوپروپیل الکل یا ایزوپروپانول یک الکل آلیفاتیک هیدروکربنی است که با استفاده از پروپیلن از کراکینگ نفت یا کاهش استون به دست می‌آید. این ترکیب اولین الکل مصنوعی تجاری بود که اولین بار در سال 1920 توسط شیمیدان‌های شرکت استاندارد اویل نیوجرسی، هنگام مطالعه فرآورده‌های فرعی نفتی تولید شد. نام تجاری این الکل، آلکوژل (Alcogel) است.

ایزوپروپیل الکل مایعی بی‌رنگ، قابل اشتعال و محلول در آب است و فرمول مولکولی آن (C3H8O) است. این ماده بوی شدیدی و طعمی تلخ دارد و توسط هیدرولیز پروپیلن و اسید سولفوریک تولید می شود. این الکل با توجه به ساختار و ماهیت شیمیایی خود قادر است طیف وسیعی از ترکیبات غیر قطبی را در خود حل کند. علاوه بر آن الکل ایزوپروپیل در مقایسه با حلال‌های مشابه خود، میزان درجه مسمومیت کمتری دارد. این الکل در آب به هر نسبتی حل می‌شود و برای برخی پلاستیک‌ها، لاستیک‌ها و پوشش‌ها خاصیت خورندگی دارد.

از ایزوپروپیل الکل برای ضدعفونی کردن زخم‌ها و جراحات به صورت موضعی استفاده می‌شود. با شیوع ویروس کرونا استفاده از این الکل به عنوان ماده ضد عفونی کننده دست و سطوح بسیار فراگیر شده است. همچنین این ماده در تولید انواع شوینده‌ها مانند شیشه پاک‌کن‌ها، آفت‌کش‌‌ها و حشره‌کش‌‌ها، محصولات آرایشی و بهداشتی، ضد یخ به دلیل نقطه انجماد پایین، صنعت چاپ، داروسازی، تولید چسب، تولید جوهر و رزین، کاتالیزور و معرف شیمیایی و … کاربرد گسترده‌ای دارد. همچنین این ماده در گذشته به عنوان بی‌حس کننده نیز استفاده می‌شد؛ اما به علت عوارض جانبی استفاده از آن متوقف شده است.

ایزوپروپیل الکل

جدول آنالیز Isopropyl Alcohol

NO. Property Test Method Unit Spec Result
1 Purity Gas Chro. wt% Min 99.8 99.99
2 Color ASTM D1209 APHA Max 5 3
3 Water ASTM D1364 wt% Max 0.05 0.005
4 Sp.Gr ASTM D1298 20/20℃ 0.785~0.787 0.786
5 Acidity ASTM D1613 wt ppm Max 10 3
6 Kmno4 Test ASTM D1363 MIN Min 30 40
7 Residue AfterEvaporation ASTM D1353 wt ppm Max 15 5
دانلود نسخه PDF جدول آنالیز

خرید ایزوپروپیل الکل

ایزوپروپیل الکل توسط شرکت‌ها مختلف و با ظرفیت‌های متنوعی عرضه می‌شود. برخی از نمونه‌های عرضه شده توسط احرار شیمی عبارتند از:

  • بشکه 220 لیتری برند کومهو
  • بشکه 220 لیتری برند مترون

امکان خرید جزئی با هر ظرفیتی ممکن است.

در صورت نیاز می‌توانید نمونه محصول را به صورت رایگان دریافت کنید. (تست محصول)

برای استعلام موجودی و دریافت قیمت با ما تماس بگیرید.

تماس با ما

دیدگاه نوشتن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *