مارس 14

روغن سویا

روغن سویا یک روغن گیاهی است که از دانه‌های سویا به دست می‌آید و با نام علمی گلیسین ماکس (Glycine max) شناخته می‌شود. این روغن یکی از روغن‌های گیاهی شناخته شده در جهان است که شهرت آن احتمالا به دلیل کشت گسترده و بهره‌برداری از سویا، به ویژه در دهه‌های اخیر است. می‌توان گفت پس از روغن پالم، روغن سویا بیشترین میزان تولید در جهان را دارد. ترکیب اسیدهای چرب روغن خام سویا، لینولئیک اسید، اولئیک اسید، پالمیتیک اسید، لینولینک اسید و استئاریک اسید می‌باشد. الیته روغن خام سویا، ترکیبات دیگری مانند توکوفرول و فسفولیپید هم دارد که در مرحله تصفیه جدا می‌شوند. این روغن عمدتا تصفیه شده، ترکیب شده و گاهی اوقات هیدروژنه است و می‌تواند به سطوح مختلف درجه بندی و بسته به کاربرد مورد نظر طبقه‌بندی شود.

استفاده در پخت و پز

روغن سویا حاوی فسفاتید بوده و روغنی نیمه خشک محسوب می‌شود. این روغن یک روغن همه‌کاره است و کاربردهای مختلفی دارد. از این روغن برای سرخ كردن و برشته کردن نیز می‌توان استفاده کرد. اسیدهای چرب موجود در روغن‌ها بعد از رسیدن به دمای خاصی که به آن نقط دود گفته می‌شود، شروع به تجزیه شدن و اکسید شدن می‌کنند و باعث ایجاد ترکیبات مضری می‌شوند. هرچه نقطه دود بالاتر باشد آن روغن در دمای بالاتری اکسید می‌شود و در واقع بیشتر می‌توان از آن در پخت‌وپز در دمای بالا استفاده کرد. نقطۀ دود روغن سویا حدود ۲۳۰ درجه سانتیگراد است که آن را به گزینه‌ای مناسب برای سرخ‌کردن و پخت‌وپز تبدیل می‌کند. این روغن به دلیل وجود انواع مختلفی از اسیدهای چرب ضروری که برای حفظ سلامت بدن ضروری هستند، نسبت به سایر روغن‌های گیاهی سالم‌تر در نظر گرفته می‌شود.

خواض درمانی

اسید لینولئیک، ایزوفلاون، آنتی‌اکسیدان و ویتامین موجود در روغن سویا می‌تواند به عنوان محفاظ پوستی در برابر اشعه ماورا بنفش UVB و سوزش در اثر رادیکال‌های آزاد باشد. همچنین این روغن به واسطه دارا بودن ویتامین E در درمان جوش و آکنه موثر است. علاوه بر آن به سبب داشتن ویتامین K می‌تواند از آلزایمر یا فراموشی پیشگیری کند و سبب حفظ استحکام استخوان و پیشگیری از پوکی استخوان شود. این روغن می‌تواند اسیدهای آمینه‌های موجود در تارهای مو را توسعه داده و از ریزش مو پیشگیری کند.

این روغن در صنعت نیز مانند موتورهای دیزلی به عنوان نوعی سوخت کاربرد دارد. همچنین برای تولید شمع‌هایی با دوده کمتر، رنگ‌ها و ظرف‌های پلاستیکی از آن استفاده می‌شود. از مزایای دیگر این روغن، پیشگیری از نیش حشرات است.

روغن سویا

خرید روغن سویا

این محصول توسط شرکت‌ها مختلف و با ظرفیت‌های متنوعی عرضه می‌شود. برخی از نمونه‌های عرضه شده توسط احرار شیمی عبارتند از:

  • گالن 20 لیتری

امکان خرید جزئی با هر ظرفیتی ممکن است.

در صورت نیاز می‌توانید نمونه محصول را به صورت رایگان دریافت کنید. (تست محصول)

برای استعلام موجودی و دریافت قیمت با ما تماس بگیرید.

تماس با ما

دیدگاه نوشتن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *