آوریل 05

سوربیتول

سوربیتول یک ترکیب شیمیایی به صورت پودر و یا مایع است که در آب حل می‌شود. این ماده در حقیقت یک شیرین‌کننده مصنوعی محسوب می‌شود که در تهیه انواع خوراکی‌ها در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این افزودنی به صورت طبیعی در بسیاری از میوه‌ها مانند آلوسیاه، سیب، گلابی و هلو وجود دارد. برای تولید صنعتی این ماده نیز از واکنش جابجایی آلدهید به جای گروه هیدروکسیل استفاده می‌شود و طی فرآیندی با حضور یک کاتالیزگر، محلول دکستروز و آب مقطر گرم شده به تولید سوربیتول می‌پردازند.

سوربیتول با نام‌های دیگری نظیر گلوسیتول، سوربیلاکس، الکل قند یا پلی ال نیز شناخته می‌شود و فرمول شیمیایی آن (C6H14O6) است. این ماده نوعی کربوهیدرات است و حدود 60 درصد خاصیت شیرین‌سازی بیشتری نسبت به شکر دارد. با این حال مقدار کالری این ماده، حدود یک سوم شکر است. همین امر موجب جایگزینی این ماده با شکر در بعضی محصولات غذایی به خصوص محصولات رژیمی مانند آدامس بدون قند، شربت‌ها و نوشیدنی‌های رژیمی، کره بادام‌زمینی و … شده است. می‌توان گفت این ماده در اکثر محصولات دارای برچسب «فاقد قند» به عنوان شیرین‌کننده وجود دارد.

کاربردهای دیگر سوربیتول

سوربیتول در صنایع دارویی و بهداشتی نیز به عنوان شیرین‌کننده و پایدارکننده ترکیبات امولسیون و سوسپانسیون به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده در تولید داروهایی با طعم شیرین، دهان‌شویه‌ها، خمیردندان، ژل‌های دارویی و برخی از کرم‌ها کاربرد زیادی دارد. از مهم‌ترین کاربردهای دارویی این ترکیب می‌توان به تولید داروهای ملین و درمان بیماری‌های گوارشی، معده و روده اشاره کرد. این ماده آب بدن را به روده‌ها جذب نموده و باعث دفع مواد زائد از بدن می‌گردد. همچنین در داروها و آب نبات‌هایی که برای از بین بردن خشکی دهان تجویز می‌شوند حضور داشته و در کپسول‌های ژله‌ای و محیط‌‌های کشت باکتری برای حفظ رطوبت از این ماده استفاده می‌گردد. گلوسیتول می‌تواند مقدار اسیدیته پلاک دندان را کاهش داده و از پوسیدگی دندان‌ها نیز جلوگیری کند.

سوربیتول

خرید سوربیتول

این محصول توسط شرکت‌ها مختلف و با ظرفیت‌های متنوعی عرضه می‌شود. برخی از نمونه‌های عرضه شده توسط احرار شیمی عبارتند از:

  • کیسه 25 کیلویی
  • بشکه 220 لیتری

امکان خرید جزئی با هر ظرفیتی ممکن است.

در صورت نیاز می‌توانید نمونه محصول را به صورت رایگان دریافت کنید. (تست محصول)

برای استعلام موجودی و دریافت قیمت با ما تماس بگیرید.

تماس با ما

دیدگاه نوشتن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *