نوامبر 10

پودر روی

پودر روی فلزی خالص است و همان‌طور که از نامش مشخص است، به صورت خالص از روی تشکیل شده است. این ماده به شکل پودری به رنگ خاکستری متمایل به آبی و فاقد بو است و در طلاسازی و لعاب‌کاری کاربرد زیادی دارد. همچنین از آن در ساخت آلیاژهای روی استفاده می‌کنند. برای مثال برنج با استفاده از ترکیب مس و روی تشکیل می‌شود و برای ساخت وسایل ریخته‌گری و ساخت‌و‌ساز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از دیگر کاربردهای پودر روی استفاده در قالب ماده ضدخورندگی در گالوانیزه‌سازی است. علاوه بر آن از روی در صنعت ریخته‌گری قطعات دقیق، تولید برنج، رنگ‌های پزشکی، لوازم آرایشی و همچنین به عنوان مکمل خوراکی برای حیوانات و گیاهان استفاده می‌شود. از دیگر کاربردهای جدید این ماده می‌توان به ساخت باتری اشاره کرد. درون باتری‌ها قلیایی از پودر روی استفاده شده است و امروزه از آن برای پوشاندن فلزاتی همچون آهن، فولاد و … استفاده می‌شود.

روش تولید پودر روی

پودر روی با فرمول شیمیایی Zn و با نام‌های دیگری مانند گرد روی و پودر زینک در بازار شناخته می‌شود. گرد روی از طریق چگالش روی خالص گازی شکل و جدا شدن بخارهای روی و متراکم شدن آن در محیطی خنثی شکل می‌گیرد. این پودر ماده اولیه برای صنایع شیمیایی وابسته به فلز روی مانند صنایع رنگ و دارو است. به عنوان مثال از روی به عنوان رنگ‌دانه محافظ در پوشش‌های صنعتی یا به عنوان یک عامل کاهنده و کاتالیزور در انواع واکنش‌های شیمیایی استفاده می‌شود. علاوه بر آن این ماده توسط روش تقطیر نیز به دست می‌آید. در این روش از تعداد زیادی کوره جهت تبخیر روی از شمش یا قراضه‌های روی استفاده می‌کنند که شامل کوره‌های افقی و الکتروترمال و … است.

یکی دیگر از روش‌های تولید پودر روی صنعتی که کمتر مورد استفاده است، تولید پودر به روش اتمایز است. در این فرآیند پودر روی را بر اثر حرارت ذوب می‌کنند و سپس از درون نازلی، مواد مذاب روی به درون جریان هوای افقی منتقل می‌شود و در آن جا فشار هوا باعث اتمایز می‌شود و سرانجام محصول را با فیلترهای هوایی گردآوری می‌کنند. محصول این روش معمولا نسبت به روش قبلی درشت‌تر است. البته در این روش حجم و فشار سیال تنظیم شده و دانه‌بندی پودر روی را می‌توان کنترل کرد.

پودر روی

خرید پودر روی

این محصول توسط شرکت‌ها مختلف و با ظرفیت‌های متنوعی عرضه می‌شود. برخی از نمونه‌های عرضه شده توسط احرار شیمی عبارتند از:

  • کیسه 25 کیلویی

امکان خرید جزئی با هر ظرفیتی ممکن است.

در صورت نیاز می‌توانید نمونه محصول را به صورت رایگان دریافت کنید. (تست محصول)

برای استعلام موجودی و دریافت قیمت با ما تماس بگیرید.

تماس با ما

دیدگاه نوشتن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *